Agile, Analiza biznesowa, Analiza IT, Komunikacja, Organizacja spotkań, Planowanie, Prince2, Product Owner, Project Manager, Raportowanie, Scrum Master, Zarządzanie czasem, Zarządzanie jakością, Zarządzanie ryzykiem, Zarządzanie zespołem, Zarządzanie zmianą, Zwinne

Racjonalny plan projektu

W każdej metodyce zarządzania projektami pojawia się plan projektu. W zależności od tego jaką metodykę będziecie stosować plan będzie mniej lub bardziej rozbudowany. Co więcej w zależności od tego z jakim klientem macie do czynienia wymagania odnośnie planu projektu będą różne. Jakich zatem zasad trzymać się, żeby nie zrobić planu, który zawiera za dużo szczegółów, a to co zrobicie było przystępne i możliwe do wykorzystania?

 Przez ostatnie 12 lat w każdym projekcie spotykałam się z tym samym stwierdzeniem: potrzebujemy planu projektu. Hmmm super i co dalej? Na początku bałam się pytać, szłam do biurka i kombinowałam. Szybko jednak przekonałam się, że bez doprecyzowania kilku szczegółów nie wiesz czego oczekuje od Ciebie klient, komitet sterujący czy współpracownik. Warto więc uszczegółowić następujące kwestie:

  1. Jaki jest cel przygotowania planu?
  2. Kto będzie korzystał z niego korzystał?
  3. Jak bardzo szczegółowy to ma być plan? (Czy zatrzymujemy się na etapie funkcjonalności, czy potrzebujemy zejść do szczegółów poszczególnych komponentów funkcjonalności?
  4. Jaka jest strategia implementacji? Czy da się projekt podzielić na etapy?
  5. Jak szczegółowo opisany zakres prac potrzebujemy?
  6. Czy w ramach planu musimy opisywać strukturę organizacyjną (podległość, role, obowiązki poszczególnych osób w projekcie)?
  7. Czy jest to jasne lub czy możemy skorzystać ze struktury firmowej?

 Pytań jest dużo, ale bez uzyskania odpowiedzi może się okazać, że utworzysz plan, z którego nikt nie skorzysta, bo będzie za szczegółowy albo będzie zbyt ogólny. Czy warto więc tracić czas? Pamiętajcie też, że im lepiej poznasz organizację, klienta, poznasz odpowiedzi na pytania szybko i sprawnie.

Od siebie dodam jedno zdanie, które usłyszałam kilka lat temu: Bardzo dokładny plan nie sprawi, że będziesz mądrzejszy i bardziej zorganizowany. Im dłuższy jest plan, tym większa szansa, że tylko ty przeczytasz go do końca. Dlatego ja staram się, żeby nie tylko plan zawierał dużo treści, a mało słów.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *