Komunikacja, Product Owner, Project Manager, Zarządzanie zespołem

Lider zespołu wielopokoleniowego

Wiele młodych osób dostaje możliwość awansu i nagle okazuje się, że stają się przełożonymi dużo starszych od siebie osób, a cały zespół jest wielopokoleniowy. To duże wyzwanie, któremu nie wszyscy podołają.

Zespół z nowym przywódcą na czele, na pewno będzie miał wiele pytań i wątpliwości. Jeśli od samego początku wystąpią nieporozumienia i zakorzenią się niejasności, zespół dostanie gotowy argument do krytykowania lidera: „co ten młody może wiedzieć?”  O czym trzeba pamiętać stojąc na czele takiego zespołu?

  1. Buduj zespół podkreślając, że liczą się kompetencje – to one są najważniejsze. W zespole każdy chce mieć osoby, które mają potrzebne umiejętności, nie liczy się ile mają lat, czy wolą rock’a, czy disco polo, ważne, żeby mieli odpowiednie umiejętności, a ty wspieraj wymianę wiedzy, doświadczeń, rad i kuluarowe rozmowy, to wzmocni więzi zespołu i scali go. 
  2. Bądź elastyczny w stosunku do nowych technologii, ale także godzin pracy i pracy z domu (o ile specyfika firmy na to pozwala). Mając na uwadze potrzeby ludzi, czy ich komfort pracy warto zastanowić się i wprowadzić takie godziny pracy jakie odpowiadają wszystkim i pozwalają na wypoczynek, czy zwykłe ‘ogarnianie rzeczywistości” przez nich przed, czy po pracy. 
  3. Wspieraj i sam buduj wzajemny szacunek. Niestety dość często zdarza się, że młodsi śmieją się ze starszych, że nie nadążają lub nie znają nowych technologii. Warto podkreślić, że przekazywanie wiedzy działa w 2 strony, a każdy człowiek ‘przyswaja wiedzę’ we własnym tempie. Staraj się podkreślać mocne strony poszczególnych członków zespołu i sam podkreślaj szacunek do każdej osoby. 
  4. Każdy z pracowników ma inne potrzeby rozwoju i uczenia się. Staraj się nie tylko na rozmowach okresowych, ale na bieżąco weryfikować te potrzeby i je zaspokajać. Młodsze osoby potrzebują ciągłych wyzwań, daj im je, ale wymagaj lojalności i nie daj się szantażować tekstem `bo odejdę`, z kolei starsze osoby będą potrzebowały więcej wytchnienia po intensywnym projekcie. 
  5. Integruj zespół – wspólne wyjście na piwo, czy gra w piłkę spowodują, że ludzie odkryją jak wiele ich łączy. A wiek, spadnie na dalszy plan. 

 

Co byście dodali do tych punktów?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *