Komunikacja, Product Owner, Project Manager, Raportowanie, Scrum Master, Szkolenia, Zarządzanie zespołem

Czy warto poszukiwać feedbacku?

Po ostatnich artykułach nasi czytelnicy zaczęli pytać, co po mi ten feedback? Po co ryzykować, że dostanę kanapkę z g***? Czy naprawdę informacja zwrotna jest mi potrzebna? Już spieszymy z informacjami specjalnie dla was!

 

Otóż, informacja zwrotna przynosi nam mnóstwo korzyści. Pozwólcie, że wymienię te, które dla mnie są najważniejsze:

  • W momencie, gdy sama proszę o feedback, czuję, że panuję nad sytuacją, że w każdej chwili mogę szybko poprawić swoje działanie, a tym samym jako PM mam poczucie autonomii. 
  • Moi współpracownicy bardziej mi ufają, bo oprócz tego, że ja czuję kontrolę, to dodatkowo wyrażam pokorę i pokazuję, że doceniam zespół, kierownika, współpracowników. 
  • Jestem w stanie praktycznie wykorzystać te informacje i wprowadzić zmiany w dokumentach, pracy w sprintach czy planowaniu backlogu.
  • Sama wybieram moment, kiedy proszę o feedback, jestem na niego przygotowana, nikt mnie nie zaskoczy, nawet kanapką  

 

Nabywając umiejętność w poszukiwaniu feedbacku pracujesz nad sobą w sposób ciągły, a nie tylko 2 tygodnie od czasu rozmowy rozwojowej.

 

Jedna ważna kwestia! Kiedy prosisz już o informację zwrotną i ją otrzymasz –  staraj się to praktycznie wykorzystać. Oczywiście możesz usłyszeć i nic nie poprawiać, ale w takim razie, zadaj sobie pytanie: po co ci ten feedback? Działając w ten sposób następnym razem usłyszysz: Jest OK. Dlaczego? Nikt nie będzie tracił czasu na przekazanie Ci informacji z których nie korzystasz. 

Staraj się ukierunkować feedback. Być może czasem zastanawiasz się, “czy ja te raporty robię dobrze? Czy nie brakuje jakiś danych?”

 Zapytaj o to wprost, ukierunkuj swojego leadera, żeby potwierdził/zaprzeczył twoim wątpliwościom. Przekazane informacje obróć  w działanie. 

 

Inicjatywa poszukiwania informacji zwrotnej ma jeszcze jedną moc: buduje więź z ludźmi. To nie tylko szczególnie ważne, gdy jesteś nowy/nowa w pracy, ale gdy dostajesz nowy projekt, nowy produkt z grupy ludzi chcesz zbudować zgrany team, postaraj się inicjować feedback nie tylko do siebie, ale w stosunku do całego zespołu, waszej organizacji, jakości pracy oraz kwestii, które warto doszlifować. 

 

Przeczytajcie koniecznie nasze poprzednie artykuły odnośnie feedbacku!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *