Product Owner

Cele zawodowe Project Managera

Gdzie chcesz być za 5 lat? To pytanie przyprawia o dreszcze. Jako PMowie skupiamy się na dowożeniu projektów i ciągłym planowaniu, ale czy przypadkiem nie zapominamy w tym całym rozgardiaszu o sobie? Ostatnie zmiany w systemie oceny rocznej pracy zmusiły mnie do zastanowienia się nad osobistymi celami rozwoju (personal goals) dla mnie, jako PMa. Jak się okazało, zadanie nie jest takie proste i skłoniło mnie do odświeżenia ścieżki rozwoju, którą kiedyś sobie zaplanowałam.  Niestety nie podam Wam gotowego rozwiązania, bo każdy ma swoje osobiste cele, ale postaram się przytoczyć kilka pomocnych pytań, na których opierałam się przy ustawianiu własnych celów.

Cele krótkoterminowe.

  1. Porozmawiaj swobodnie ze swoimi kolegami z zespołu.  Być może są jakieś drobiazgi, które będziesz chciał zmienić w waszej współpracy, aby stała się ona lepsza? Bądź przeciwnie! Może warto jeszcze bardziej wzmacniać dobre strony? Szczery feedback najbliższych współpracowników może się okazać dobrym punktem wyjścia.
  2. Zastanów się w jakiej „działce” zarządzania projektem czujesz się najmniej pewnie? Może warto nad tym popracować?
  3. Pamiętaj, że podstawa to wciąż się rozwijać. Może warto zrobić nowy certyfikat z zarządzania projektami? Możesz też poświęcić kilka godzin w kwartale na szkolenia/odświeżenie wiedzy teoretycznej/udział w konferencji/poczytanie bloga innych PMów?

Cele długoterminowe.

  1.  Czy Twoja organizacja wyznaczyła dla Ciebie jasną ścieżkę rozwoju kariery? Jeśli nie, może to dobry moment, żeby zastanowić się gdzie widzisz się za rok, dwa? Czy nadal jako project manager? A może krok dalej – jako program bądź portfolio manager? Jeśli tak, co możesz zacząć robić dla siebie aby to osiągnąć?
  2.  Networking – dlaczego nie? Zaangażowanie się w działanie istniejącej grupy PMów, albo założenie nowej może być przełomowym momentem w ścieżce Twojej kariery. Nowe kontakty i wymiana doświadczeń mogą otworzyć Ci oczy i spojrzeć na swoją karierę z innej perspektywy.
  3. Szkolenia – rozejrzyj się jakie szkolenia są zaplanowane na ten rok, może warto oprzeć ścieżkę rozwoju na poszerzaniu wiedzy o nowe/zaktualizowane metodyki, nie tylko jednorazowo?

A czy Wy odświeżacie swoje własne cele i planujecie rozwój Waszej kariery, czy może poddajecie ją przypadkowi?

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *