Komunikacja, Product Owner, Project Manager, Szkolenia, Zarządzanie zespołem

Co pomoże nam w zbudowaniu zgranego zespołu?

Kluczem do sukcesu jest identyfikacja wyzwań, z jakimi codziennie spotykają się twoi pracownicy i wybranie działania, które odzwierciedla te wyzwania, a także poszukiwanie skutecznych sposobów ich przezwyciężenia. Im więcej pracowników może połączyć dodatkową aktywność z ich codziennym zadaniem, tym większa wartość dodana” – mówi Bianca Larsen

Zwiększenie efektywności/wydajności zespołu, zgranie członków zespołu to codzienność każdego team leadera. Jakie dodatkowe aktywności pomogą w zbudowaniu wartościowego zespołu? 

  1. Wspólna aktywność fizyczna. Niezależnie od tego jaką pracę wykonujecie wspólne wyjście poza otoczenie pracy, spacer, jazda na rowerze, paintball czy gra w piłkę powoduje, że członkowie zespołu zaczynają sobie bardziej ufać, wspólnie walczyć o wynik dla zespołu i zwiększyć dynamikę zespołu.
  2. Wspólne doznania kulturowe. Ten punkt jest dość skomplikowany, bo łatwo osiągnąć zamierzony efekt, ale równie łatwo doprowadzić do konfliktów. Zanim więc go wprowadzisz, zorientuj się jak bardzo otwarci są ludzie z zespołu. Warto zacząć od wyjścia do kina czy teatru. Zaawansowaną formą tego ćwiczenia jest dzień kultury w firmie podczas którego każdy ma przyjść w stroju ludowym, przynieść tradycyjne danie, przygotowane wg starodawnego przepisu.
  3. Rozmawiajcie. Komunikacja jest zawsze kluczowym elementem w zwiększaniu efektywności zespołu. Nie zatrzymujcie się na rozmowach w trakcie spotkań, kontynuujcie je na papierosie, przy kawie, czy ma przerwie. Te krótkie nieformalne rozmowy dają możliwość poznania się ludziom i wejścia w dyskusje, które nigdy nie pojawiłyby się przy biurku. Tematy będą różne, czasem zadziwiające, a ty jako leader lepiej poznasz ludzi i wykorzystasz informacje do lepszej motywacji i współgrania zespołu.
  4. Baw się dobrze. Dziwne stwierdzenie w stosunku do pracy? Nie. Całkiem naturalne. To co robisz ma sprawiać Tobie i Twoim ludziom przyjemność. Dzięki takiemu podejściu czasem łatwiej komuś zwrócić uwagę czy przekazać mniej przyjemną wiadomość.  Czy kary lub nagrody muszą być nudne? A co powiesz na to: ustal, że osoba, która nie wywiązuje się z zadań przypisanych na dany sprint w trakcie kolejnego sprintu na wszystkich stand upach będzie nosić maskę, którą przygotuje mu zespół.
  5. Zagrajcie w gry planszowe. To rozrywka, która zawsze się sprawdza. Ludzie uwielbiają uczestnictwo w grach, co jest dla nich odprężeniem i poprawia wydajność i współpracę w ramach zespołu.

 

Niektórzy widzą wrodzoną wartość takich ćwiczeń, ale inni uważają je za szaleństwo, co skutkuje wesołym towarzyskim wyjściem, niewiele wnosząc do pracy. Te dodatkowe działania nie zastąpią ciągłości, stabilności i dobrej organizacji w budowaniu zespołu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *