Agile, Komunikacja, Product Owner, Project Manager, Zwinne

Stand up – dobre praktyki.

Dziś krótko i na temat –  dla przypomnienia dobre praktyki codziennego stand upu. Niestety często spotyka mnie sytuacja, kiedy ktoś próbuje przejąć władzę nad stand upem, szukać rozwiązań dla problemów w jego trakcie, bądź poruszać tematy, które są mocno odległe. Nie muszę dodawać, że to rozwala cały zamysł tego (powinno być krótkiego) spotkania i wpływa demotywująco na zespół, który w tle zaczyna się zajmować się czymś innym.

Zatem!:

 1.      Zarówno jak projekt ma swój powszechnie znany „złoty trójkąt” tak standup ma swoje trzy podstawowe „złote pytania”:         
 2.      Co zrobiłeś wczoraj?
 3.      Nad czym będziesz pracował dziś?
 4.      Czy masz jakieś blokery?

Nie mniej, nie więcej .

 1.      Standup nie powinien trwać więcej niż 15 minut. Jeśli Twój zespół jest już dobrze zgrany i ma odpowiednie umiejętności, update przebiegł szybko, a zza rogu nie czai się blocker, nie bój się skończyć spotkania wcześniej.
 2.      Nie rozwiązuj problemów w trakcie stand upu. To spotkanie ma służyć ic sygnalizacji, ale nie zawziętej dyskusji nad rozwiązaniem. Zostańcie po stand upie, koniecznie tylko z osobami, które faktycznie są niezbędne.
 3.      Zaczynajcie o czasie. Opóźnione spotkanie automatycznie spowoduje jego wydłużenie w czasie, może wprowadzić lekki chaos organizacyjny. Bądźmy punktualni i szanujmy swój czas wzajemnie.
 4.      Nie zapominaj o tych, którzy pracują zdalnie z domu, bądź z drugiego krańca świata, stwórz warunki do tego, aby mogli wdzwonić się na spotkanie zespołu, którego są częścią.
 5.      Spotykaj się codziennie o tej samej porze, standup powinien być rutynowy i wejść członkom zespołu w krew.
 6.      To nie czas na odpisywanie na maile. Niestety bardzo często spotykam się z sytuacją, gdzie w trakcie stand upu zespół urządza multitasking, zwłaszcza jeśli jest to stand up zdalny i nie mamy podglądu na to, co robią w trakcie spotkania współpracownicy. Jeśli prośby nie pomagają, namów ich na używanie kamery, bądź wywołuj losowo, nie zawsze w tej samej kolejności.
 7.      Nie zapominajcie, żeby wstać, w końcu to STAND UP! To pozwoli na większe skupienie uwagi, a spotkanie przebiegnie szybciej i sprawniej, gdy nie będzie można wygodnie się rozsiąść.
 8.      Nie osiadaj na laurach. Nawet jeśli projekt idzie zaskakująco bezproblemowo, nie odwołuj stand upów. Regularność wyrobi dyscyplinę Twojego zespołu, poza tym pamiętaj! Ryzyko nie śpi.
 9.     Słuchajcie się nawzajem. To czas dla Was, może dopiero na stand-upie odkryjecie, że Wasze tematy są powiązane, bądź macie wspólne blokery?

A co Wy dodalibyście do tej krótkiej listy dobrych praktyk?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *