Product Owner, Project Manager, Zarządzanie czasem

Jak pracować zdrowo?

Osiem, a czasem nawet więcej godzin spędzonych przy biurku, obiad na szybko, ból pleców i nadgarstka, kawa w biegu między spotkaniami. Brzmi znajomo? Jeśli tak, najwyższy czas to zmienić! W całym zgiełku pracy i coraz szybszego trybu życia zapominamy o naszym zdrowiu – fizycznym i psychicznym, które przecież ma nią ogromny wpływ. Zmęczony i zestresowany pracownik nie może pracować wydajnie, a już na pewno zapomnijmy o kreatywności. Niezależnie od tego czy pracujesz z biura, czy domu – odpowiednia dbałość o zdrowie powinna stać się Twoim priorytetem.

Jak możesz sobie pomóc?

  •        Postaraj się robić jedną rzecz na raz.

Wiem, w życiu PMa, brzmi to dość abstrakcyjnie, ale spróbuj. Skup swoją energię i uwagę na tym, czym obecnie się zajmujesz i jeśli możesz najpierw skończ jedno, potem zacznij drugie – to usprawni Twoją pracę. Kategoryzuj i nadawaj priorytety aby zwiększyć swoją produktywność.

  •        Rób krótkie przerwy.

Gimnastykuj umysł i pozwól mu na przerwy regeneracyjne. 5 minut co godzinę potrafi zdziałać cuda. Wstań, przejdź się, rozciągnij szyję, odwróć wzrok od monitora. Twój organizm Ci podziękuje.

  •        Zdrowe przekąski.

Zamień słodkie batony z automatu na coś zdrowego, np. owoce, orzechy, jogurt.

  •        Pij kawę!

Ale na spokojnie. Usiądź z kolegami z zespołu, porozmawiajcie o czymś innym niż o problemach w pracy. Odstaw słodkie napoje kofeinowe i energetyki.

Oddziałuj na zmysły.

  •        Usłysz. Kiedy łapie Cię znużenie, bądź na open space’ie jest za głośno – ubierz słuchawki i włącz ulubioną, energetyzującą piosenkę. Dawka endorfin gwarantowana.
  •        Poczuj. Postaw na biurku świeże, delikatne kwiaty, które będą działały kojąco w stresujących sytuacjach. Bądź odwrotnie! Zapach świeżych cytryn pobudzi Cię, kiedy dopadnie znużenie.
  •        Dotknij. Kiedy pracujesz z domu, zrób 15 minut przerwy na zabawę ze swoim zwierzakiem. Nie od dziś wiadomo, że głaskanie domowych zwierząt działa odstresowująco i pozwala oczyścić umysł. Nie masz zwierzaka? Potarmoś w ręce gumową piłkę, poodbijaj piłkę do tenisa.
  •        Zobacz. W trakcie przerwy wyjdź z dusznego budynku i przejdź się dookoła, zaczerpnij trochę słońca i witaminy D, popatrz na coś innego niż ustawione w rzędzie biurka.

A Wy, jakie macie sposoby aby dbać o siebie w pracy?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *