Agile, Analiza IT, Badania i rozwój, Product Owner, Project Manager, Raportowanie, Zarządzanie zespołem

Kultura uzupełniania się w organizacji

pixabay

Wyobraź sobie, że jesteś dyrygentem w orkiestrze symfonicznej. Jako zespół otrzymaliście propozycję zagrania w prestiżowym miejscu. Jako dyrygent skaczesz z radości. Jak traktujesz to wyróżnienie? Czy to jest twoje wyróżnienie czy orkiestry? 

Liczę, że odpowiedziałeś, że jest to wasze wspólne wyróżnienie. W codziennej pracy w swojej organizacji też doświadczasz porażek i sukcesów. Warto, żebyś jako lider podkreślał, że to nie jest twój sukces, a całego zespołu. 

Czemu? Bo bez ludzi jesteś nikim. Tylko istniejąc wspólnie, możecie stawiać czoła dużym wyzwaniom, uzupełniacie się wiedzą, doświadczeniem i różnymi cechami charakteru. Konkurowanie nie ma sensu, warto stworzyć w organizacji kulturę uzupełniania się

Czym różni się konkurowanie od uzupełniania?

Pozwólcie, że pokażę różnice w tabeli: 

Konkurowanie Uzupełnianie
Wykluczasz innych z działania Włączasz innych do działania
Myślisz indywidualnie Myślicie wspólnie (a co 2 głowy…)
Myślisz w kategorii wygrany – przegrany Myślisz w kategorii wygrany – wygrany
Nastawiasz się na ograniczoną dostępność Nastawiasz się na obfitość

 Pracując nad projektem, zawsze pojawią się osoby, których charakter będzie wywoływał kulturę konkurowania. Owszem, konkurencja jest dobra, ale jako lider musisz nad nią panować, na tyle, żeby zespół mógł działać razem. 

Jeżeli ktoś będzie zawsze chciał być górą i pokazać za wszelką cenę, że to on ma rację i to on włożył najwięcej pracy w projekt, spowoduje to wiele konfliktów w zespole i nastawi osoby przeciwko sobie. Myślenie wygrany – przegrany nie jest wskazane w grze drużynowej. 

Co więcej, gdy masz spotkania: planningi, refilnementy, groomingi czy burze mózgów pamiętaj, żeby na każdym kroku podkreślać, że story/task nie jest wyzwaniem/problemem jednej osoby. Na takich spotkaniach musisz podkreślać, że działacie wspólnie i powinniście myśleć jak wspólnie pokonać problem, podjąć wyzwanie. 

Stwarzając środowisko, w którym ludzie wszyscy, wspólnie pracują dla sukcesu całego zespołu i wykorzystują swoje mocne strony, a słabe eliminują poprzez współpracę z innymi osobami osiągniesz dużo więcej, a atmosfera pracy całego zespołu znaczącą się zmieni. Ludzie z radością i motywacją będą przychodzili do pracy. 

Podsumowując, skupcie się na 3 zasadniczych pryncypiach, wdrażając kulturę uzupełniania się: 

  1. Myślenie i działanie w kategorii win-win dla wszystkich i każdego z osobna
  2. Maksymalizowanie czerpania z mocnych stron każdego z członków z zespołu 
  3. Włączanie wszystkich do działania

Co osiągniesz? 

  1. Większą produktywność
  2. Lepszą atmosferę w zespole
  3. Motywację i zaangażowanie wszystkich członków zespołu
  4. Brak konfliktów w zespole 

Myślisz, że warto? Ja uważam, że tak – wypróbuj koniecznie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *