Agile, Product Owner, Project Manager, Scrum Master

Czy warto otwierać się na nowe szanse?

pixabay

Jako Project Manager, Lider Zespołu masz na pewno takie okresy w życiu, że pojawiają się nowe projekty, wyzwania a później następuje stagnacja, stabilność. O ile pracujesz w prężnie rozwijającej się firmie, nastawionej na nowe technologie, okres stabilizacji nie będzie długi. Jeżeli pracujesz w dużym korpo czas płynie wolniej. Czy warto dzień w dzień szukać nowych wyzwań, szans na rozwój, czy lepiej spokojnie pracować bez pośpiechu, grzebiąc w tym samym błotku przez 20 lat? Od tego jak odpowiesz na to pytanie zależy czy jako PM/Lider chcesz się zmieniać, uczyć rozwijać, czy też wolisz tkwić w stagnacji, nie ucząc się niczego nowego. 

W dzisiejszym artykule chciałabym pokazać Ci 7 rzeczy, które powinieneś robić, jeżeli na moje pytanie z tytułu artykułu: Czy warto otwierać się na nowe szanse? Odpowiedziałeś TAK

  1. Ucz się codziennie, oduczaj i ucz od nowa – świat, zwłaszcza technologiczny zmienia się codziennie. To czego nauczysz się na 1 roku studiów na 3 już jest często nieaktualne, a jeszcze Ci zostały 2 lata do magisterki. Jeżeli zatem już jako pracownik/PM/Lider nie uczysz się nowych rzeczy przez rok……hmmm uważaj, zwłaszcza jeżeli pracujesz w IT.
  2. Żyj dniem dzisiejszym, ale nie zapominaj o wczoraj – to co robiłeś w przeszłości jest dla ciebie cenne, bo przyniosło ci doświadczenie, którego nikt ci nie odbierze. Ale nie zapominaj, że dzisiaj jest nowy dzień, nowe wyzwania, których nie załatwisz wczorajszym mailem. Musisz działać tu i teraz. To co robisz doskonali cię w nowych umiejętnościach – dlatego musisz się skupić na tym co dzieje się dzisiaj, a nie rozpamiętywać wczorajszą porażkę.
  3. Bądź szybki, ale z wyczuciem – nasze życie nabiera tempa i kiedy myślisz sobie, że już szybciej żyć nie możesz, za chwilę stanie się coś co uświadomi ci, że jednak się myliłeś i jednak musisz działać sprawnie, jeszcze szybciej. Niemniej zastanów się 2 razy zanim będziesz próbować zmotywować członka zespołu do sprawniejszego działania, czy jesteś pewny, że jest to właściwy moment? Czy uważasz, że ostatnie dni pracy, zaangażowania wskazują, że naprawdę ta rozmowa jest odpowiednia na tą chwilę?  
  4. Naucz się widzieć obraz, gdy staje się on coraz większy – im więcej się uczysz, tym bardziej powinieneś pragnąć wiedzy, a powiększając swoje doświadczenie, liczyć, że to nie jest już meta, ale że już wkrótce będzie kolejny projekt, w którym nauczysz się nowych rzeczy. W tej sposób masz pewność, że twój obraz ma coraz więcej barw i jest coraz większy. 
  5. Żyj dzisiaj, ale myśl o tym co będzie jutro – to de facto dopełnienie punktu 2, nie możesz się cofać, ale myśląc o jutrze, wiesz, że jutro możesz mieć nową szansę lub nowe zagrożenie i od twojego nastawienia i przygotowania zależy, czy wykorzystasz szansę i poradzisz sobie z zagrożeniem. 
  6. Idź naprzód z podniesionym czołem – nawet jak wiatr wieje ci w oczy, a wszyscy dookoła czekają, kiedy się przewrócisz. Możesz się bać – to normalne ludzkie uczucie, ale nie uciekaj od tych wyzwań, niezależnie od tego czy się potkniesz czy wygrasz – zdobędziesz nowe doświadczenie, które nauczy się na przyszłość sprawniej pokonać wyzwania. 
  7. Dzisiejsze chęci, nie sprostają temu co czeka cię jutro – wieczorem podsumuj dzień dzisiejszy, a od rana rób wszystko na 200%, żeby wykorzystać maksymalnie nowy czas. 

To co najważniejsze dla nas jako Project Managerów, Liderów to ciągły rozwój, nowe wyzwania, które prowadzą do doskonalenia naszych umiejętności oraz sprawiają, że nie boisz się kolejnych wyzwań, lub po prostu: kolejnego dnia. 

Kiedy przypomnę sobie moje początki jako PM kiedy każdy był w stanie mi powiedzieć, że się mylę, a ja nie walczyłam o swoje, wręcz uznawałam, że to naprawdę ja się mylę, a dodatkowo  gdy jechałam do biura bałam się co dzisiaj mnie spotka……eh cieszę się ogromnie, że po 10 latach tak zwiększyłam swoje umiejętności i nie boje się kolejnego dnia, a na niego czekam, a osoby, które negują moje zdanie muszą mieć konkretne argumenty, żeby mnie przekonać, że to oni mają rację. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *