Agile, Analiza IT, Komunikacja, Project Manager

Nastaw się na wzrost i rozwijaj się jako lider

pixabay

Jako człowiek jestem bardzo niecierpliwa, jako Project Manager uwielbiam zadawać pytanie To na kiedy będziemy mieć gotowa funkcjonalność? Uśmiechacie się, bo brzmi znajomo? 

No cóż, to chyba po prostu wchodzi w krew. Czasem aż za bardzo i przekuwa się też na życie prywatne. Dlatego też, gdy 4 lata temu zaczęłam planować sobie jakie umiejętności chcę zdobyć, w czym chce się rozwijać i jakie szkolenia chce ukończyć stworzyłam sobie tabelę wpisując szkolenie/ umiejętność i deadline. 

I tak w ciągu 2 lat odświeżyłam lub zdobyłam konkretne certyfikaty oraz starałam się pracować nad konkretnymi umiejętnościami. Pracując nad umiejętnością planowania przeczytałam jedną z książek John’a C. Maxwell’a w której zachęca do zmiany podejścia i zmiany pytania z: Na kiedy będzie? Na: Jak daleko mogę z tym zajść

Na początku traktowałam to podejście jako typowe PoC Proof of Concept), którego celem była weryfikacja plusów i minusów takiego podejścia. Według autora zmiana jest diametralna ponieważ: 

  • Zamiast osiągać wartość – rozwijasz ją. 
  • Zamiast skupiać się na statusie – skupiasz się na dalszej ekspansji.
  • Zamiast modyfikować przywileje – gloryfikujesz współpracę i ciągłość działania.
  • Zamiast kończyć cel statusem „osiągnąłem” –  działasz dalej i ciągle się rozwijasz. 

Czy to się sprawdza? 

Tak, w szczególności w pracy nad umiejętnościami miękkimi. Szukasz, dopytujesz, pragniesz konstruktywnego feedbacku i gdy już chcesz spocząć na laurach myślisz: A gdybym tak popracowała jeszcze nad tym konkretnym elementem? I pracujesz dalej, czując że jest dobrze, ale zawsze może być jeszcze lepiej. 

Jest jednak jeden warunek bez którego takie działanie ci się nie uda. Sam, samodzielnie, dzień w dzień musisz się motywować do działania

Budząc się musisz myśleć o tym, żeby przeżyć dzisiejszy dzień z podszlifowaniem nawet o minimalny procent danej umiejętności. Jeżeli nie umiesz samodzielnie się motywować efekty nie będą tak dobre i wrócisz do pytania To na kiedy?  

Samomotywacja jest ogromną sztuką. To co zdecydowanie ci pomoże to 2 rzeczy które sama stosuję: 

  1. Czekam i zabiegam o konstruktywny feedback 360 stopni – gdy będziesz drążyć, usłyszysz nad czym dalej pracować.
  2. Znam osoby, które pracują nad sobą, tak samo jak ja. Rozmawiając, wymieniając spostrzeżenia i uwagi motywujemy się wzajemnie, ciesząc się małych sukcesów i omawiając porażki. Wymianą informacji, wzmacniać siebie nawzajem.

Zachęcam do wypróbowania tej techniki! 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *