Analiza biznesowa, Analiza IT, Komunikacja, Scrum Master, Szkolenia, Zarządzanie czasem, Zarządzanie jakością, Zarządzanie ryzykiem, Zwinne

Bycie konsekwentnym się opłaca

pixabay

Wiesz, dlaczego mistrzom sportowym ciężko jest zdobyć dwa trofea pod rząd? Otóż, tuż po pierwszej wygranej pojawiają się też korzyści, które zbyt rozpraszają zawodników i powodują, że nie są tak skupieni na wygranej jak za pierwszym razem. 

Im więcej korzyści, tym gorsze skupienie, a co za tym idzie mniejsza szansa na zdobycie kolejnego trofeum. 

Gdy dostajesz wymarzoną pozycję w organizacji też, możesz „spocząć na laurach” lub konsekwentnie wyznaczać sobie cele i przeć do przodu, pracując nadal systematycznie i pokazując, że ta pozycja naprawdę jest dla ciebie.  Czy wiesz w jaki sposób konsekwencja wpływa na Twój rozwój zawodowy w perspektywie kilku lat? 

Konsekwencja, zdecydowanie ma ogromne znaczenie w naszym rozwoju, postrzeganiu nas przez kierownictwo i wpływie na dalszy rozwój kariery. Poniżej przedstawię wam 3 – według mnie najważniejsze atuty bycia konsekwentnym w działaniu:  

  1. Zapewnia poczucie bezpieczeństwa Tobie i Twoim współpracownikom – Jeżeli jesteś konsekwentny, Twoje słowa mają odzwierciedlenie w twoich czynach, a to powoduje, że Twoi współpracownicy wiedzą czego się po Tobie spodziewać. 
  2. Wpływa na Twoją reputację jako Project Managera/Lidera – Jeżeli będzie co drugi miesiąc konsekwentny, a nie cały czas, będziesz obiektem kpin, żartów, a to nie pomoże ci realizować projektów, motywować i wpływać na ludzi. Dlatego, jeżeli już podejmujesz wyzwanie, musisz być konsekwentnym w każdym działaniu, a nie „od święta”. 
  3. Konsekwencja kumuluje się i napędza do działania– systematyczna praca/ działanie jest jak oszczędności na dobrze oprocentowanej lokacie, rośnie z miesiąca na miesiąc i odkłada się do twojej pozycji w organizacji, dobrego CV oraz rekomendacji jako lidera oraz pracownika. Z dnia na dzień będziesz widział efekty, a to zmotywuje Cię do dalszego (konsekwentnego) działania. 

W swojej pracy, wielokrotnie widziałam pracowników, którzy pojawiali się, niczym wschodząca gwiazda, która szybko rozbłysła i równie szybko zgasła. 

Zdobyli zaufanie prezesa, byli na fali mając 150 pomysłów na minutę, ale z miesiąca na miesiąc wszyscy widzieli, że brak im konsekwencji, uporu, żeby kończyć to co zaczęli, więc z miliona pomysłów nie zrealizowali żadnego. Gwiazda gasła i przychodzili nowi. 

A wokół zarządu było wiele osób, gotowych do pomocy, czuwających, konsekwentnie wspierających i pracujących, nie rok, nie 2 a dużo więcej. Jedne gwiazdy przychodziły, inne odchodziły, a oni zostali. I to ich konsekwencja, motywacja, systematyczna praca każdego dnia zyskała w perspektywie czasu więcej niż krótki epizod gwiazdek. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *