Agile, Analiza IT, Komunikacja, Szkolenia, Zarządzanie zespołem, Zwinne

Kreatywne reguły – ucz się i stosuj

pixabay

James Rusell Lowell powiedział: Kreatywność nie polega na znalezieniu jakiejś rzeczy, ale na zrobieniu z nią czegoś, gdy już ją znajdziemy

Czy wiesz, że możesz stosować konkretne reguły, które pomogą ci przejść do tworzenia, żeby odzyskać swoją kreatywność? 

Reguły są naprawdę proste, musisz zbudować kreatywną kulturę, która umożliwi ci działanie, sam zobacz: 

  1. Działaj z pasją – niech pasja będzie twoją siłą napędową, która spowoduje, że nie ustąpisz, będziesz testował, sprawdzał, badał. Odpowiesz na tyle pytań, ile będzie potrzebnych i pokonasz tyle przeszkód, ile się pojawi na twojej drodze. 
  2. Celebruj pomysły – do tej pory zawsze świętowaliście sukces już wykonanych pomysłów. A gdybyście zaczęli celebrować nowe pomysły? Cieszyli się nimi od samego początku i doceniali ludzi, którzy dzielą się nimi? Więcej pomysłów, więcej szans na realizacji kreatywnej zmiany. 
  3. Promuj autonomię – zaufaj zespołowi, daj im ownership nad sposobem rozwiązania konkretnego zagadnienia, oczekując konkretnych rezultatów. To wyzwoli w nich kreatywność i pomysłowość. 
  4. Wspieraj – jako leader musisz dodawać otuchy i wspierać pasję i zaangażowanie swoich ludzi, zwłaszcza jeżeli podejmują ryzyko. Jeżeli ludzie czują się bezpiecznie, będzie im łatwiej wyzwolić w sobie pomysłowość i tworzyć coś nowego. 
  5. Minimalizuj hierarchię – włącz ludzi w krąg osób, którzy pracują nad konkretnym problemem, zminimalizuj poziomy akceptacji pomysłów, rozwiązań, kosztów i narzędzi. Niech czują, że to oni są odpowiedzialni za realizację, a ty lub osoba bezpośrednio „nad nimi” jesteś odbiorcą, rozwiązanie zostanie dostarczone szybciej i będzie bardziej adekwatne do oczekiwań, niż jeżeli przejdzie przez milion akceptacji i zmian wymagań. 
  6. Ogranicz reguły – nie zabijaj kreatywności ludzi stosem regulaminów, zasad. Stosuj proste zasady codziennej pracy i spraw, żeby pracownicy nie tracili energii na martwienie się o przestrzeganie zasad, które nic nie wnoszą do ich pracy. 
  7. Przygotuj siebie i zespół na porażki – bo porażka to nie jest klęska, a kolejny pokonany krok do znalezienia perfekcyjnego rozwiązania. 
  8. Krok za krokiem – zacznij od małych kroków, żeby dokonać wielkich rzeczy. Szukaj kilku małych pomysłów, z których powstanie jeden duży. Działaj konsekwentnie a dokonasz twórczego postępu. 

 

Maya Angelou powiedziała: Nie możesz zużyć kreatywności, im więcej jej używasz tym więcej jej masz. Musisz ją podsycać i stworzyć taki klimat, który spowoduje, że twoi ludzie będą mogli codziennie tworzyć coś nowego. Nie załamuj się porażkami, one przybliżają cię do idealnego rozwiązania. Ograniczaj zasady i reguły, które blokują twoich ludzi i nie pozwalają się wychylić poza przyjęte standardy. Jako lider odpowiadasz za środowisko pracy, które tworzysz dla swojego zespołu. Staraj się, żeby reguły wskazane powyżej były stosowane – to da ogromną przewagę innowacyjną dla twojego zespołu. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *