Analiza IT, Książki, Product Owner, Project Manager, Zarządzanie czasem, Zarządzanie jakością, Zarządzanie zespołem, Zarządzanie zmianą, Zwinne

Chcesz być kreatywny?

pixabay

Na jednym z ostatnich spotkań zespołowych, słowa kreatywny i innowacyjny zostały odmienione przez wszystkie przypadki. Jeden z kolegów po spotkaniu powiedział, że czuł się dziwnie, bo on nie czuje się kreatywny i nie wie czy chce być kreatywny. Czuje w sobie blokadę przed zmianami, woli stabilizację i utrzymanie tego co już jest. 

Zaczęłam zastanawiać się, co to za blokady powodują, że nie chcemy wyjść ze strefy utrzymania do tworzenia. Przyznam, że nie sądziłam, że jest ich aż 7 ☺ 

Otóż, Roger von Oech w swojej książce Kreatywność. Możesz być bardziej twórczy? wymienił aż 7 blokad mentalnych, które blokują nasz potencjał i chęć tworzenia. Zobaczcie jakie kwestie wziął pod uwagę:

  1. Znajdź właściwą odpowiedź – nie zakładaj, że na zadane pytanie jest jedna słuszna odpowiedź. Szukaj własnych rozwiązań, które nie zostały wcześniej wzięte pod uwagę.
  2. To nielogiczne – myślę, że słyszę takie sformułowanie co najmniej kilka razy na tydzień. Logika jest niezwykle istotna, ale warto wyjść poza przyjęte schematy i poszukać rozwiązań, które na pierwszy rzut oka są nielogiczne, gdy je jednak przeanalizujesz i dostosujesz do organizacji/warunków środowiska okaże się, że mają wystarczającą ilość logiki. 
  3. Postępuj zgodnie z zasadami – w codziennej pracy kierujesz się zasadami przyjętymi przez managera, zarząd czy zespół, ale czy te zasady odzwierciedlają to co aktualnie dzieje się na rynku? Czy są aktualne i adekwatne do sytuacji? A może naginając którąś z nich stworzysz rozwiązanie, które zaskoczy pozytywnie wszystkich?
  4. Unikaj niejednoznaczności – codzienność jest złożona i często chaotyczna. Nie możesz uniknąć niejednoznaczności, bo każdy rozumie swój kawałek podłogi po swojemu. 
  5. Porażka jest złem – Jeżeli będziesz unikać porażek, nie stworzysz niczego nowego. Zaprzyjaźnij się z porażką, wymyśl i twórz, a w końcu się uda.
  6. Nie bądź szaleńcem – warto się wyróżnić, wyciągnąć szyję i wysunąć głowę poza zespół, może się okazać, że inni robią to co twój zespół uznaje za szalone. Szerszy horyzont spowoduje, że będziesz bardziej skuteczny w działaniu. 
  7. Nie jestem kreatywny – Takie postrzeganie, jest najgorszą rzeczą, którą możesz zrobić, od razu rujnujesz szanse, talent i swoją inteligencję. 

Czy po przeczytaniu masz wrażenie, że blokady pojawiają się każdego dnia? Ja zdecydowanie tak. Polecam Ci działanie „step by step”, wybierz jedną blokadę i pracuj nad nią, jeżeli po jakimś czasie zobaczysz, że ją wyeliminowałeś sięgnij po kolejną, aż wreszcie wyeliminujesz każdą. 

Puentą tego artykułu niech będą słowa Hugh Mackeod’a z publikacji Ignore Everybody: And 39 Other Keys to Creativity: Każdy rodzi się kreatywny, każdy otrzymuje w przedszkolu pudełko z kredkami. Potem, gdy osiąga wiek dojrzewania, zabiera mu się te kredki, a w zamian daje suche dane, nieinspirujące książki do algebry, historii, itp. A wiele lat później nagły atak „bakcyla kreatywności” jest tylko cichutkim głosem szepczącym: Oddaj mi moje kredki. Proszę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *