Czy wiecie czym są KUDOS’y? Jeśli nie – nic straconego, ja poznałam tą ideę niedawno, ale całkowicie pokochałam.
Kudos są to karty, które pozwalają wyrazić swoją wdzięczność względem obdarowanej osoby. Nic innego jak powiedzenie „dziękuję, doceniam”. Zazwyczaj kudo ma formę małej papierowej karty, na której powinny zmieścić się 2-3 zdania. Może być w formie papierowej, bądź elektronicznej. Z doświadczenia wiem, że te odręcznie napisane sprawiają więcej radości. Żeby Kudos poprawnie funkcjonowały należy wypracować mechanizm działania. Możemy go wykorzystać w obrębie całej firmy, bądź w zespołach Agilowych.
W obrębie całej firmy, może działać to w następujący sposób:
W określonej częstotliwości (np. raz w miesiącu, raz na dwa miesiące) przygotowywane są papierowe kartki Kudos, wysyłana jest informacja mailowa do wszystkich pracowników, gdzie dostępne są karty i urna do wrzucenia tych już wypełnionych. Czas na wypełnienie Kudosów jest określony, następnie są one wywieszane na tablicy w miejscu, do którego wszyscy mają dostęp i często je odwiedzają: przy ekspresie do kawy, w głównym holu. Jest to forma bardziej uwidoczniona publicznie. Na pewno miło dostrzec tam Kudos skierowane do naszej osoby, ale również zobaczyć, że ludzie wokół potrafią doceniać siebie nawzajem. Gdy organizacja jest naprawdę ogromna można zorganizować KUDOS wewnątrz konkretnych działów, gdyż z Kudo z podziękowaniami dla Piotra za pomoc w wykonaniu zadania XYZ może utożsamić się wielu Piotrków 😊
Z zespołach Agileowych Kudos może być świetnym elementem motywującym – karteczki mogą być dostępne zawsze w widocznym miejscu, używane spontaniczne i na bieżąco. Czasem trzeba tylko ośmielić zespół i zachęcić do ich wykorzystywania. Kudos może mieć zarówno formę publiczną jak i bezpośrednią, w postaci „cichej”. Kudos można skierować też do całego zespołu np. po doskonale produktywnym sprincie.
Co lubię w Kudosach?
Są niespodziewane, szczere, motywujące. Proste rozwiązanie, a działa. Kto nie lubi być doceniany? Ponadto Kudo działa w każdym kierunku, czyli nie tylko od managera do podwładnego, ale również w drugą stronę, czy między kolegami z tego samego, czy innego zespołu, dzięki czemu hierarchiczne zależności zostają przełamane i każdy może otrzymać pozytywny feedback.
Co myślicie o kartach Kudo? Czy używacie ich u siebie?
Na tej stronie można wysłać KUDO online: http://kudobox.co/
A tutaj można wydrukować darmowy szablon: https://1qjpt15fhlq3xjfpm2utibj1-wpengine.netdna-ssl.com/wp-content/uploads/2018/02/KudoCards-2017-English.pdf