Agile, Analiza biznesowa, Analiza IT, Komunikacja, Organizacja spotkań, Planowanie, Project Manager, Raportowanie, Scrum Master, Zarządzanie zespołem, Zarządzanie zmianą, Zwinne

Dobry KickOff – lista kontrolna

Umowa podpisana, dłonie uściśnięte – ty już wiesz, co się święci. W tle słychać fanfary – tak, będziesz PMem nowego projektu. Zakasaj rękawy i do dzieła! Na sukces projektu trzeba zacząć pracować od samego początku, dlatego produktywny KickOff pomoże Ci dobrze wystartować. Żeby spotkanie odpowiednio nastroiło twój zespół, musisz je dobrze zaplanować. Oto krótka lista kontrola, która pozwoli Ci się dobrze przygotować:

  1.       Jasno ustal wizję i cele projektu. Nikt nie może mieć wątpliwości, co ma być dostarczone.
  2.       Powołaj zespół projektowy i  zidentyfikuj poszczególne. Jako efekt możesz przygotować listę kontaktową z adresami @.
  3.       Przygotuj szkic planu projektu. Dzięki temu w trakcie KickOffu twój zespół będzie miał punkt odniesienia i może zaangażować się w uszczegóławianie.
  4.       Zdefiniuj miarę sukcesu. Niech wszyscy wiedzą, co musi być zrobione, aby projekt został uznany za szczęśliwie dostarczony.
  5.       Przejrzyj raz jeszcze plan projektu pod kątem wąskiego gardła. Lepiej, żeby zespół był świadomy od początku z czym ma się mierzyć.
  6.       Ustal komunikację w zespole: standupy, częstotliwość komunikacji z interesariuszami, jak będziecie się komunikować między sobą?
  7.       Ustal, z jakiego narzędzia i metodologii będziecie korzystać, jak będzie wyglądał proces pracy nad projektem.
  8.       Zaplanuj KickOff. Pamiętaj żeby załączyć agendę i ewentualnie prezentację lub inne pliki, dzięki którym zespół będzie mógł się przygotować. Spotkanie będzie bardziej efektywne i pójdzie gładko.

A u Was jak to wygląda? Przygotowujecie się do KickOffu, czy idziecie na żywioł?

Czy dobry KickOff powinien być długi, czy krótki?

Zapraszamy do dyskusji!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *