Agile, Książki, Product Owner, Scrum Master, Zwinne

Zwinność zwinności nierówna. Recenzja: SCRUM o zwinnym zarządzaniu…

Zwinność, zwinności nie równa. 

Przyjemnie jest sięgnąć po lekką lekturę, która nie tylko nas rozluźni, ale także wniesie do naszego życia odrobinę świeżości (niezależnie czy mówimy tu o życiu prywatnym, czy też zawodowym). Ta książka właśnie taka jest. Niezależnie czy czytasz ją leżąc na plaży, czy siedząc w tramwaju, uśmiechasz się na widok kolejnych porównań do słynnych filmów, postaci, książek. Jednocześnie śledząc cały proces tworzenia nowego oprogramowania w oparciu o zwinne zarządzanie. Zaczynasz od Pana Samochodzika i tworzenia oprogramowania, poprzez przypomnienie sobie Damy z łasiczką dalej już jesteś ugotowany i nie jesteś w stanie oderwać się od książki. No bo jak się można oderwać, gdy tuż za rogiem czai się żeglowanie i obieranie cebuli, a potem wyścig, bieganie z pustymi taczkami i zakończenie wojny. Na koniec lekcja anatomii (no i mniej przyjemne) ogarnianie kuwety. To tylko niektóre rozdziały na które natkniecie się czytając tą pozycję. 

Dla mnie jako czytelnika, niezwykle istotne jest to, że autor książki jest specjalistą w dziedzinie, o której pisze, czuje się w niej tak dobrze, że pozwala sobie na frywolne żarty, a trafne porównania uczą czytelników prawidłowego podejścia do agile, praktyki i rozwiązywania problemów, nie pominąwszy interesujących anegdot.  

 

Wiem, że książka była wydana wcześniej, jednak wersja rozszerzona, którą wam polecam dodatkowo zawiera mnóstwo diagramów, wykresów, ilustracji, które pomogą nam w lepszym zrozumieniu kontekstu oraz ułatwią codzienną pracę początkującego Scrum Mastera. Niestety w kontekście samego zarządzania projektami, nie można znaleźć zbyt wielu informacji. Zapewne jest to zabieg, który miał na celu pełne skupienie się na temacie scruma oraz opisanie tego tematu od a do z, niemniej dla mnie jako PMa zabrakło mi przynajmniej minimalnego powiązania z tematem zarządzania projektami, omówienia zależności oraz wskazania kilku podstawowych rad do współpracy pomiędzy Scrum Masterem – Project Managerem oraz Product Ownerem. 

 

Na uwagę zasługuje też ogromna ilość odwołań do pracy zespołowej, duża ilość przykładów wykorzystania jej na co dzień, mobilizacji poszczególnych osób do uaktywnienia się do życia w zespole oraz zaangażowania, które po pewnym czasie zamieni się w prawdziwy wspólny rejs, gdzie burze nie będą robiły na zespole negatywnego wrażenia, a podnosiły morale i mobilizowały do wytężonej pracy. 

 

Mariusz Chrapko, SCRUM o zwinnym zarządzaniu projektami, wydanie II rozszerzone, Helion 2019.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *