Komunikacja, Organizacja spotkań, Project Manager, Zarządzanie zespołem

Komunikacja w trakcie ciągłej pracy zdalnej

Każdy z nas zauważył, że pandemia koronawirusa zaburzyła niejedną firmową rzeczywistość, zwłaszcza w tych firmach, w których do tej pory praca zdalna nie była realizowana lub wręcz była niedozwolona. Aktualnie dużo osób pracuje zdalnie, co powoduje duże wyzwanie komunikacyjne. Jakie zasady stosować, żeby nie zwariować i nie utrudniać sobie i swoim współpracownikom pracy? 

 

  1. Ustalcie godziny, w których cały zespół jest obecny przy komputerach, np. 9-15.  Powinniście mieć slot od 4 do 6 godzin dziennie, gdy możecie być pewni, że druga osoba zareaguje. W tym czasie organizujcie spotkania, stand upy, retro, planningi i pozostałe spotkania. 
  2. Nie zasypujcie osoby mailami, telefonami, wspomnieniami na teamsach czy slacku jeżeli nie odpowiada od razu na wasze pytanie. Niekoniecznie ta osoba odeszła od komputera i ma was w nosie, może po prostu skupia się na rozwiązaniu jakiegoś istotnego problemu, robi review lub ma spotkanie online? 
  3. Pilnujcie porządku w kanałach na teamsach, slacku czy innym komunikatorze. Tworzenie miliona kanałów nie pomoże, a wręcz sprawi, że ludzie będą się gubić, gdzie mają pisać. 
  4. Starajcie się tworzyć cykliczne spotkania dotyczące statusów, planningów o tych samych godzinach i w te same dni. Ustrukturyzuje to pracę zespołu i mniejsze prawdopodobieństwo, że będziecie zapominać o nich. 
  5. Nie krytykuj. Nie oceniaj. Zwłaszcza na kanale, gdzie jest kilkanaście osób. Jeżeli chcesz dać informację zwrotną współpracownikowi i w dodatku nie jest to miła informacja, zadzwoń do tej osoby i rozmawiaj z nią face to face z włączoną kamerą. 
  6. Wspólnie budujcie bazę wiedzy, wiki, pomoc, gdzie pracownicy znajdą najważniejsze informacje odnośnie pracy, zasad, typowych problemów i ich rozwiązaniem. 
  7. Zaangażujcie HRy/Kadry do pomocy pracownikom dbania o ruch, poczucie wspólnego działania oraz bycia jednym zespołem, pomimo że nie spotykacie się w biurze codziennie. To mogą być ćwiczenia na slacku czy teamsach, czy pogaduchy o fotografii, wypadach w góry czy jeździe na rowerze. 
  8. W ramach zespołowej integracji umówcie się na wirtualne piwko, czy wspólną grę online. 

 

Macie jeszcze jakieś inne dobre rady, które sprawdziły się w waszej organizacji? Napiszcie nam koniecznie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *