Na pewno już w tracie studiów Wykładowcy mówili wam o typach decyzji biznesowych, takich jak: decyzje strategiczne, taktyczne i operacyjne. Czy rodzaje decyzji wpływają na siebie nawzajem, czy są od siebie zależne. Jakie są przykłady zależności? O tym w dzisiejszym artykule.
Zacznijmy od definicji, czym są poszczególne typy decyzji?
Decyzje strategiczne to decyzje związane z zarządzaniem na szczeblu strategicznym/zarządu. Zarząd przedsiębiorstwa chcąc dopasować się do zmieniającej sytuacji w otoczeniu opracowuje i wprowadza projekty, które decydują o konkurencyjności przedsiębiorstwa oraz jego rozwoju.
Decyzje operacyjne to decyzje zdecentralizowane, najczęściej podejmowane przez kierowników średniego i niższego szczebla. Mogą być powtarzalne, występują w dużej liczbie oraz są zróżnicowane, a dotyczą bieżącego funkcjonowania danego działu.
Decyzje taktyczne to decyzje, które rozwiązują najczęściej konflikty między strategią i jej realizacją. Odnoszą się do pozyskiwania zasobów do rozwoju organizacji (ludzi, środków pieniężnych, narzędzi niezbędnych do pracy).
Wszystkie typy decyzji są zbieżne i wpływają na siebie. Mam nadzieję, że w zrozumieniu tego wpływu pomoże wam ten rysunek:
Do tej pory tradycyjnie podejście do decyzji było „pionowe”, czyli osobno podejmowano poszczególne decyzje. Każdy rodzaj decyzji miał swój własny proces, własny zestaw interesariuszy i własną dynamikę. Aktualne podejście jest inne, wiadomo, że: taktycznie kieruje się strategią, która napędza operacje. Informacje zwrotne o działaniu potwierdzają taktykę, a taktyka potwierdza strategię.
Pokażę wam na przykładach takie decyzje, które zahaczają o minimum 2 obszary:
Punkt 1 – Decyzje taktyczne i strategiczne:
- Przejęcie innej spółki, żeby wejść na rynek cyfrowy
- Wprowadzenie AI do spółki, żeby szybciej reagować na zmiany
Punkt 2 – Decyzje taktyczne i operacyjne:
- Zaangażowanie celebrytów, aby wspomóc zarządzanie marką
- Zatrudnienie analityków danych, żeby decyzje operacyjne były podejmowane sprawniej.
Punkt 3 – Decyzje strategiczne i operacyjne:
- Szybkie skalowanie infrastruktury w cloud w zależności od potrzeb operacyjnych
- Sprzedaż nowego produktu tylko online (lub tylko dla wyznaczonej grupy klientów)
Punkt 4 – Decyzje taktyczne, strategiczne i operacyjne
- Wdrożenie zarządzania kryzysowego w okresie pandemii.
Mam nadzieję, że ten artykuł pokazał wam zależności pomiędzy decyzjami i dzięki konkretnym przykładom decyzji łatwiej będzie wam zrozumieć te zależności w bieżącym funkcjonowaniu przedsiębiorstwa.